Německo se stalo novým bojištěm v evropských Scooter Wars

- Jul 09, 2019-

Germany scooter.jpg


Téměř polovina elektrických skútrových společností v Paříži v uplynulém týdnu pozastavila nebo zmenšila operace, poté, co starosta francouzského hlavního města slíbil, že zakáže „anarchii“ způsobenou náhlým množením tisíců nových dvoukolových vozidel na jejích ulicích. .


Zároveň se mnoho stejných začínajících podniků v městech po celém Německu spouští poté, co minulý měsíc legalizovala vozidla největší evropská ekonomika.


„Německo je v mánii skútrů,“ uvedl Boris Mittermüller, spoluzakladatel a hlavní provozní ředitel společnosti Circ, jedné z prvních společností, které tam zahájily svou činnost. "Počasí je perfektní. Opravdu máme spoustu hybnosti. I my jsme překvapeni."


Evropské začínající skútry, včetně Circ, Voi a Tier, závodí proti americkým soupeřům Lime a Bird, aby se usadili v Německu. Specifické požadavky na vozidla, jako jsou dvojí brzdy a držáky registračních značek, nutí začínající podniky navrhovat a vyrábět nové modely zejména pro německý trh.


„Je to příští válka - příští Paříž je nyní Německo,“ řekl Maxim Romain, spoluzakladatel a generální ředitel Dotta. "Všichni se na to zaměřují."


To je hnací silou nového fundraisingového úsilí na již přeplněném evropském trhu mobility. Poté, co Dott v pátek v Amsterodamu oznámil kolo o 30 mil. EUR, vedení společnosti Circ (dříve známá jako Flash) a Voi tvrdí, že také jednají s investory o získávání nového kapitálu.


„Rok 2019 je pro mikropodnikové společnosti v Evropě velmi důležitý rok, zejména nyní, kdy se otevírá Německo,“ uvedl Mittermüller. "Samozřejmě budeme muset získat více kapitálu."


Záznam začínajících podniků v Paříži, který se rychle stal jedním z největších světových skútrových trhů, bude zásadní pro přesvědčování investorů, aby znovu otevřeli své šekové knížky. Více než 1,5 miliardy dolarů již bylo vylito do skútrových podniků po celém světě, o něco více než dva roky po zavedení nové dopravní koncepce.


Rok poté, co se vápno založené na křemíku v Silicon Valley stalo první společností pro koloběžky, která byla spuštěna v Paříži, se město a jeho obyvatelé stali nevědomými morčaty pro tucet různých podniků pro koloběžky. Některé odhady naznačují, že v posledních měsících bylo v Paříži k dispozici více než 20 000 skútrů. Po zpomalení zimy se růst vrátil s příchodem jara.


"Až donedávna to byl nejkonkurenceschopnější trh - všichni tam byli," řekl pan Romain. „Je to velmi tvrdý trh. Je to opravdu velké město, takže z provozního hlediska je těžké ho zvládnout. Určitě máte hodně vandalismu nebo krádeže.“


Zatímco to původně ukázalo jako bonanzu pro provozovatele skútrů, představitelé města byli nuceni opustit svůj původní postoj laissez-faire po stížnostech některých obyvatel.


„Není to daleko od anarchie a pro město, jako je naše, je velmi obtížné tuto službu řídit,“ řekla minulý měsíc starosta Paříže Anne Hidalgo.


Provozovatelé skútrů tvrdí, že jejich vozidla mohou pomoci zmírnit dopravní zácpy a znečištění ve městech, protože mnozí se snaží omezit automobily v centrálních oblastech. Přiznávají však, že Paříž byla v budoucnosti dopravy extrémním experimentem.


„Je tak fascinující vidět, jak rychle se město může změnit, ale také vidíš spoustu bodů bolesti,“ řekl Fredrik Hjelm, generální ředitel Voi. "Existuje několik neprofesionálních společností, které se snaží štěstí. Rozumíme, že lidé jsou naštvaní."


Řekl, že Voi „pozastavila“ své operace v Paříži, zatímco modernizovala svou flotilu, s plány vrátit se na plnou kapacitu „za pár týdnů“.


Tier uvedl, že také stáhl své skútry z ulic Paříže, než se vrátí za dva nebo tři týdny s novým modelem skútru. Menší operátoři Bolt, Wind a Ufo za poslední týden z Paříže do značné míry zmizeli, zatímco Usain Bolt-backed B Mobility má k dispozici pouze 65 skútrů.


„Abys byl někým v Paříži, potřebuješ významnou flotilu,“ řekl pan Mittermüller. "To přichází s kapitálovými a provozními náklady, takže menší hráči pravděpodobně nemají šanci v Paříži."


Wayne Ting, globální vedoucí provozu a strategie Lime, předpověděl, že rok 2019 bude pro skútrové společnosti „objasňujícím rokem“.


Kapitálové náklady rostou s tím, jak se otevírají nové trhy, jako je Německo, ale investoři jsou také opatrnější. Jen málo provozovatelů půjčoven skútrů prokázalo, že silné včasné přijetí od spotřebitelů se může změnit na dlouhodobě udržitelné podnikání.


„Začínáte vidět hodně rizik spojených s konkurenčním prostředím,“ řekl pan Romain. "Řada [investorů] tedy chce trochu počkat a uvidí, jestli [start-up] dokáže postavit něco, co roste ziskem a jestli bude jasným vítězem jeden."


Jeden investor v tomto odvětví byl tupější, pokud jde o výzvy, které před sebou stojí na přeplněném evropském trhu s koloběžkami: „Pravděpodobně uvidíme, že na konci letošního roku skončí podnikání více společností.“

Dvojice:Elektrická vozidla, skútry, vyvážení kol, atd. Nelze přivést do stanice, aby se metrem Další:Sdílená jízda na elektrickém skútru odpovídá 45,8% všech výletů v mikromobilitě v roce 2018